86695257 611281056332910 6506512082026889216 n

Zakończył się Garmin Winter Sports Festival na Kotelnicy Białczańskiej. To rozgrywane od 2004 roku prestiżowe międzynarodowe zawody narciarskie i snowboardowe. Od 2019 roku to Puchar Europy FIS w konkurencji Big Air.
Jest to jedyna na świecie impreza, która łączy ze sobą konkurencje zimowe i letnie, mianowicie Big Air, FreeSkiing oraz niesamowitą rywalizację rowerzystów, wykonujących ewolucje w ramach FNB World Tour.

W tegorocznej edycji mogliśmy zobaczyć ponad 100 zawodników z 18 państw: Austrii, Algierii, Białorusi, Czech, Chorwacji, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Serbii, Słowenii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Włoch.

Do rozegrania zawodów na Kotelnicy Białczańskiej zbudowano specjalną skocznię, której bula ma 15 metrów długości. Zawodnicy wykonują na niej skoki o długości ponad 20 metrów, na wysokości 4-5 metrów nad ziemią.

Wyznacznikiem ocen sędziów jest overall impression, czyli wrażenie ogólne. Składają się na nie poszczególne elementy techniczne, czyli to ile rotacji wykonują zawodnicy, w jakich osiach są one wykonane, czy łapią deskę lub narty rękami i w jakich miejscach,a także czy najeżdżają na skocznię tyłem czy przodem. Dodatkowe punkty mogą być przyznane za odległość, choć nie jest ona mierzona. Najlepsi wykonywali np. switch left double cork 1440 safety, czyli najazd na skocznię tyłem i cztery rotacje wokół własnej osi.

W finale zobaczyliśmy 5 pań z każdej dyscypliny oraz po 10 panów. W rywalizacji narciarzy najlepsi byli Dmitrii Mulendeev i Lena Prusakova z Rosji. Na najwyższym stopniu podium snowboardzistów stanęli Motiejus Morauskas z Litwy i reprezentantka Polski Katarzyna Rusin. W niezwykle widowiskowych zawodach rowerowego FMB World Tour triumfował Dawid Godziek. Gratulujemy.

Poniżej galeria zdjęć autorstwa Macieja Gębacza z tego niezwykłego wydarzenia.