Fot. Anna SzopińskaNOWY TARG. Listy startowe z możliwością zapisu przez Internet zostały dzisiaj zamknięte: na 538 zgłoszeniach. Przez dwa kolejne dni udział będzie można zgłosić już tylko biurze VII Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku. W piątek od godz. 11 do 18; w sobotę (czyli w dzień Biegu) od godz. 8 do 10. Są Austriacy, będzie spora grupa Słowaków. To nadaje Biegowi charakter międzynarodowy.

Fot. Anna SzopińskaTego roku, dla Fot. Anna SzopińskaVII edycji Biegu, udało się miastu pozyskać środki z programu „Otwarte strefy rekreacji w miastach partnerskich Nowy Targ – Kieżmark". Są one przeznaczone m.in. na utrzymanie tras w Nowym Targu i na promocję Biegu Podhalańskiego na Słowacji. W każdym biegu co prawda startują Słowacy, jednak tym razem zgłosiło się ich już kilkunastu. Nie tylko z zaprzyjaźnionego Kieżmarku, ale i ze Zdziaru, Namestowa, Preszowa, Liptowa. Bieg Podhalański był promowany m.in. na stronie słowackiego związku narciarskiego.

Dzięki dobremu rozpropagowaniu wzrosła jego ranga, a liczba uczestników stawia go już na drugim miejscu w Polsce, po organizowanym w Jakuszycach Biegu Piastów. Liczba zgłoszeń przez Internet (538) już znacznie przekroczyła ubiegłoroczną ilość startujących (420 osób). Dwukrotnie Bieg Podhalański był reklamowany w magazynie „Ślizg" (TVP Kraków), na starcie też pojawi się ekipa telewizyjna. Dynamiczny film z Biegu puszczany był m.in. na telebimie w rynku.

- Zainteresowanie Biegiem przeszło oczekiwania organizatorów – mówi Marcin Jagła, naczelnik wydziału promocji w nowotarskim Urzędzie Miasta. – Szacowaliśmy, że liczba zgłoszeń sięgnie ok. 400, podobnie jak w ubiegłym roku. Zapisały się osoby dosłownie z całej Polski. Stanislav Skara – emerytowany urzędnik z Kieżmarku, przyjedzie w autokarze z 30 zawodnikami. „ – Nasz udział, to przypieczętowanie współpracy" – powiedział. Zapisała się do udziału – na dystansie 15 kilometrów - np. Darina Jarosova – Słowaczka rocznik 1938, jako „kobieta do tańca i do różańca". Naszym najstarszym zawodnikiem będzie prawdopodobnie Roman Dzioboń. Tego roku wszystko odbywa się pod hasłem „Nowy Targ trzyma formę". To wiąże się z zachętą do korzystania z najdłuższej na Podhalu i bardzo malowniczo wokół rezerwatu poprowadzonej trasy. Wiedzą o tych 15 kilometrach miejscowi, ale coraz więcej ludzi przyjeżdża z dalsza, wcześniej pytając o warunki i stan trasy telefonicznie, w punkcie informacji turystycznej. We współpracy z gminą Szaflary udało się trasę przedłużyć za drogę, zyskując dodatkowych 7 kilometrów, co daje w sumie 22 kilometry przygotowanego toru. Ale że wiosna nadejdzie niedługo - przy okazji Biegu będziemy też propagować inny rodzaj rekreacji - nordic-walkingu na trasie od parku do Boru na Czerwonem i po Borze, z trzema wariantami dróg.

Ponieważ trasa Biegu różni się od rekreacyjnej, będzie ona przygotowana dopiero jutro, w piątek, gdy opady osłabną i wtedy będzie można trenować. Na razie tor jest zasypany.

Tego roku po raz pierwszy – przychylając się do głosów zawodników – Bieg odbędzie się w sobotę, a nie w niedzielę. Wielu startujących przyjedzie do miasta już w piątek, żeby potrenować na trasie i zostanie do niedzieli. Wśród zgłoszonych są i amatorzy, i utytułowani zawodnicy – biegacze, triathloniści.

Elektroniczne systemy pozwolą od razu, on-line, wprowadzać wyniki na stronę internetową. Każdy z zawodników, kto podał swój numer telefonu komórkowego, otrzyma automatycznie SMS-owe powiadomienie o wyniku.

W związku z bardzo dużą liczbą zgłoszeń medal oraz upominek z logo biegu otrzyma pierwszych 500 zawodników na mecie. Pakiety startowe będą wręczane wraz z medalem na mecie. Przed startem należy odebrać numer startowy w biurze zawodów.

Przypomnijmy, że zawodnicy będą się zmagali na trzech dystansach: 5, 15 i 30 km.

Podobnie jak w roku ubiegłym, zostanie przyznana nagroda dla "Najszybszego Nowotarżanina na dystansie 30 km".

Jutro zapewne wystąpią jeszcze zanikające opady śniegu, ale na sobotę prognozy są optymistyczne (przebłyski słońca przy lekkim mrozie). Nowotarżanie i wszyscy miłośnicy jednego z najpiękniejszych sportów niech się więc czują zaproszeni na lotnisko, do kibicowania. Do mieszkańców blokowych osiedli, którzy mogą przyjść piechotą przez kładkę, miasto kieruje prośbę, by tak uczynili, zostawiając miejsca na parkingach przyjezdnym.

Wszystkie informacje o VII Biegu i lista zgłoszonych – pod adresem: www.bieg.nowytarg.pl