DSC02105 640x480BIAŁY DUNAJEC. Mieszkańcy założyli Komitet Obrony Białego Dunajca. Będą walczyć o wycofanie decyzji ws. budowy nowego mostu. Bronią tym samym swoich domów, które mają być wyburzone. Zapowiadają, że jeżeli będzie trzeba, będą blokować zakopiankę.

Trzy tygodnie temu mieszkańcy Białego Dunajca wraz z członkami Federacji Obrony Podhala wyszli na ulice. Przez kilka godzin blokowali zakopiankę. Jak mówią Białodunajczanie, dostali zawiadomienie o możliwości konieczności opuszczenia domostw, jeśli ruszy budowa mostu, na co zgodę wydał wojewoda małopolski. Jak zaznaczają, nikt z nimi nie rozmawiał. Nikt nie zaproponował ani zastępczego mieszkania ani odszkodowania.

Dlatego na ręce wojewody trafić ma list otwarty nowo powstałego komitetu, do którego już zapisało się ponad trzydzieści osób.

“Przedstawicielka wykonawcy posunęła się nawet do tego, że stwierdziła że wykonawca nie może kierować się życzeniami mieszkańców, tylko obowiązującymi przepisami prawa z czego wynikałby wniosek, że życzenia mieszkańców są sprzeczne z prawem - czytamy w liście otwartym skierowanym do wojewody Jerzego Milera. - Pytamy się więc, które z naszych życzeń narusza prawo? Czy niezgodne z prawem jest nasze żądanie by zakopianka oraz most były budowane zgodnie z obowiązującym Studium Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego, to jest w starym szlaku lub poza terenami zabudowań mieszkalnych? Czy niezgodne z prawem jest nasze żądanie by inwestycja nie szkodziła środowisku naturalnemu naszej miejscowości? Czy też niezgodny z prawem jest nasz sprzeciw przeciwko niszczeniu naszego wielopokoleniowego dorobku w tym wyburzeniu 20 zabudowań a wśród nich jednego zabytku?”

I dalej:

“Panie Wojewodo! Wzywamy Pana do rzetelnego przeanalizowania naszych odwołań od Pańskiej decyzji i skorzystanie z możliwości jej uchylenia. Proszę pamiętać, że to nie my łamiemy i naginamy prawo tylko prawo jest łamane i nadużywane przez GDDKiA i Euromosty, które bojąc się że decyzja środowiskowa Wójta zostanie kolejny raz uchylona, za wszelką cenę chcą stworzyć fakty dokonane bo za szkody wywołane ich naruszającymi prawo działaniami nie oni będą płacić, tylko całe społeczeństwo w tym również my, mieszkańcy Białego Dunajca.”

Jak zapowiadają przedstawiciele Komitetu Obrony Białego Dunajca, jeśli będzie trzeba ponownie blokować będą zakopiankę. Przygotowują też szereg akcji happeningowych.

O niedawnych protestach na zakopiance czytaj TUTAJ