Do zobaczenia na Festiwalu! Fot. Anna Szopińska REGIONALNY SPEKTAKL. Znane są data i godzina występu „Śwarnych" na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Nowotarski zespół zaprasza na swój spektakl do festiwalowego namiotu w czwartek 30 sierpnia o godz. 17.

Jak zwyk każe - po robocie czas uciechy Fot. Anna Szopińska Pokaże tam regionalne widowisko „Rózcka", tworzone na dawnych „zwykach" towarzyszących budowaniu góralskiej chałupy i stawianiu pierwszej krokwi. Twórcą spektaklu jest Marcin Kudasik, działający z pomocą majstra budarskiego Roberta Dziobonia i wprawnych cieśli. Tytułowa „rózcka" to przystrojony świerczek zamocowany na krokwi, u szczytu. Jej osadzenie staje się sygnałem do tej uciechy wieńczącej jakiś etap roboty. Widowisko jest pełne werwy, komicznych momentów, siarczystego tańca, muzyki, zawadiackich przyśpiewek. Czasami wybuchają na scenie zwada i bitka, ale muzyka i taniec i szybko godzą poróżnionych „o dziywke".

Za konsultanta przy tym regionalno-historycznym spektaklu służył Andrzej Jakubiec Kubosek, niegdyś kierownik „Skalnych" w Krakowie, teraz szef zespołu „Cichowianie". Premiera odbyła się niedawno w Nowym Targu, na scenie MOK-u. Do udziału w zakopiańskim Festiwalu „Śwarni" byli typowani na Festiwalu Folkloru Górali Polskich Żywiec 2012, gdzie wystąpili w kategorii zespołów prezentujących folklor autentyczny.