wygrana191ZAKOPANE. Wczoraj wieczorem „Wiadomości” TVP podały, że Sylwester marzeń – tak,  jak w ubiegłych latach - odbędzie się w samym centrum miasta, na Równi Krupowej. Zaniepokojone ewentualnością zmiany lokalizacji imprezy władze TPN, protestujące organizacje i mieszkańcy – mogą już mówić o wygranej.

Początkowo planowano zorganizowanie imprezy pod Wielką Krokwią, lecz w ramach protestu, w zeszłą sobotę, przez zakopiańskie ulice przemaszerowało kilkaset osób. W tłumie znaleźli się zarówno ekolodzy, organizacje, jak i mieszkańcy. Znacznie więcej, bo aż 28 tysięcy podpisów zostało zebranych pod petycją. Niepokój wyraziły również władze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Tatrzańska Izba Gospodarcza. Głównym argumentem uczestników było bezpośrednie sąsiedztwo miejsca planowanej imprezy z fauną parku narodowego – głośna impreza stanowiłaby ogromne zagrożenie dla dzikich zwierząt. Istniało ryzyko, że głośny koncert może wybudzić zwierzęta ze snu zimowego. W sprawie zamiany lokalizacji zwróciły się do organizatorów również władze miasta.

W głównym wydaniu „Wiadomości” TVP podano informację o zmianie lokalizacji imprezy.

Prezes telewizji – Jacek Kurski stwierdził, że „impreza ma łączyć, a nie dzielić”, natomiast prowadzący Michał Adamczyk powiedział, że „impreza sylwestrowa pod skocznią nie podobała się grupom związanym z KOD-em”. Pojawiła się również wypowiedź Szymona Ziobrowskiego, dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego: „Ja się cieszę, że mogłem się zapoznać z tymi wszystkimi analizami dotyczącymi poziomu dźwięku, oświetlenia, muszę stwierdzić, że nie odbiega to znacząco od tego co dzieje się co roku podczas Pucharu Świata”.

Wygląda na to, że - tak jak w ubiegłych latach - Nowy Rok będziemy świętować na Równi Krupowej.

A oto komunikat Urzędu Miasta Zakopanego w sprawie Sylwestra:

Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że na nasz wniosek i w wyniku toczących się od dłuższego czasu rozmów Telewizja Polska dzisiaj ostatecznie wskazała i potwierdziła lokalizację tegorocznego „Sylwestra Marzeń”. Cieszymy się, że udało się nam przekonać TVP do powrotu na Górną Rówień Krupową. Jesteśmy przekonani, że wypracowana wspólnie decyzja o organizacji wydarzenia w tym miejscu jest najlepszym rozwiązaniem.

Nasze działania miały na względzie przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. Sylwester już trzy razy odbywał się na Równi Krupowej. Jest to miejsce sprawdzone, w którym zarówno służby, jak i Miasto Zakopane wraz z Organizatorem wydarzenia Telewizją Polską wypracowało bardzo dobre procedury związane z jego przygotowaniem, przebiegiem, a także zapewnieniem porządku oraz bezpieczeństwa.  

Jednocześnie chcemy podkreślić, że ta wyjątkowa impreza ma ogromne znaczenia
dla naszego miasta, cieszymy się że po raz czwarty będzie gościć w Zakopanem, a także  wspieramy Telewizję Polską w działaniach zmierzających do jej organizacji. Również większość mieszkańców Zakopanego i przedsiębiorców bardzo pozytywnie odbierała dotychczasowe trzy edycje „Sylwestra Marzeń” i oczekiwała kolejnych, widząc ich ogromny wpływ na promocję miasta i rozwój turystyki oraz wysoki poziom organizacji. Chcielibyśmy, aby również w przypadku czwartej edycji ten odbiór pozostał pozytywny.