729x308

Decyzje zostały przedstawione wczoraj podczas konferencji prasowej z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.

Na wstępie premier podziękował wszystkim służbom działającym w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, zarówno medycznym: lekarzom, pielęgniarkom, laborantom, jak pilnującym porządku i wypełniania kwarantanny przez obywateli policjantom, strązy granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zapomniał o wolontariuszach, a także harcerzach, pomagających starszym i potrzebującym. Podziękował sprzedawcom i osobom, które dostarczają towary do sklepów.

Następnie zaznaczył, że decyzja o wprowadzeniu stanu epidemii była trudna, ale niezbędna, by zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się wirusa, ograniczać, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny.

Minister Szumowski wyjaśnił, że wprowadzenie stanu epidemii oznacza między innymi, że minister i wojewodowie mogą delegować kogoś do pracy na obszarze, który jest niezbędny, by powstrzymać epidemię, czyli wyznaczyć rolę personelu medycznego. Zostaną wprowadzone ograniczenia w branży transportowej oraz w galeriach handlowych, w których zostaną otwarte branże: spożywcza, kosmetyczna, z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania, artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów remontowo-budowlanych, prasowa, artykułów dla zwierząt, paliw. Nie będą mogły funkcjonować wyspy handlowe.

Minister Zdrowia odpowiadając na pytania dziennikarzy zaznaczył, że w tej chwili trwają analizy cen, następnie będą przymierzali się do publikacji cen regulowanych odgórnie.

Powiedział też, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni może być 10 tysięcy zachorowań na koronawirusa, dlatego zastanawianie się kiedy będzie regres jest nieuzasadnionym gdybaniem.

 

Tymczasem Małopolski Urząd Wojewódzki potwierdza:

badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirus SARS-CoV-2 u kolejnej osoby. To mężczyzna w sile wieku z Krakowa. Jest w stanie dobrym. Przebywa w izolacji domowej. Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 14 osób.

W chwili obecnej mamy 425 potwierdzonych przypadków w całej Polsce.

Decyzja o zamknięciu granic była słuszna. Wiele krajów poszło w nasze ślady – powiedział Morawiecki. Podkreślił, że procedury przebiegu i organizacji kwarantanny zostaną usprawnione.

Jednocześnie kara za łamanie kwarantanny została podniesiona do 30 tysięcy złotych. Wdrażana jest także aplikacja pomagająca potwierdzać miejsce pobytu przebywających na kwarantannie bez konieczności każdorazowej wizyty mundurowych u osoby izolowanej. Możemy także skontrolować podstawowy stan zdrowia. Aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna.

 

Minister Szumowski zaznaczył, że dzięki temu, że nie wychodzimy na ulicę możemy uratować komuś życie. Rozwijając – służby medyczne, diagnostycy, pozostając w zdrowiu, mają większe szanse na dotarcie do chorych i pomoc im.

Jeżeli wiemy, ze 99,5% osób zachowuje kwarantannę i jest w miejscu, gdzie powinny przebywać, to znaczy, że Polacy są narodem, który potrafi reagować w sytuacjach bardzo poważnego kryzysu i za to wszystkim dziękuję” powiedział Szumowski.

 

Wstrzymanie lekcji do świąt Wielkiej Nocy – to decyzja trudna,ale potrzebna by powstrzymać koronawirusa.

Premier podziękował nauczycielom, uczniom i rodzicom za to, że w tej chwili ponad 90% szkół prowadzi nauczanie zdalne.

To nie jest czas typu dodatkowe wakacje, tylko czas wyciszenia narodowego, ale szkoły funkcjonują na zasadzie zdalnej - podkreślił - te nadchodzące trzy tygodnie do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny.

W szkołach i innych placówkach oświatowych do tej pory zajęcia miały niesformalizowany przebieg. Zapowiedziane rozporządzenie wprowadzi obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca do 10 kwietnia, by nauczyciele, jak powiedział minister, dzięki temu doświadczeniu, którego nabrali w ostatnich kilku dniach, mogli przekazywać wiedzę i realizować program, kontaktować się z uczniami w sposób bardziej zorganizowany. Zaapelował, by nauczyciele mieli na uwadze, ze jest to trochę inny system nauczania, więc żeby dawkowali wiedzę, mając na uwadze, że z jednego sprzętu w tym samym czasie może korzystać rodzeństwo, a między uczniami mogą występować znaczne różnice sprzętowe.

Rodziców poprosił o wyrozumiałość,chociaż nie zawsze wszystko udaje się najlepiej, ale dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy sprawić, by dzieci były bezpieczniejsze,z mniejszą szansą na zarażenie, a przy tym, by uzyskały nową wiedzę i umiejętności dzięki zdalnemu nauczaniu.

 

Z rozmów z nauczycielami i rodzicami wiemy, że w tej chwili w nauczaniu panuje chaos. Różnice sprzętowe już dają się we znaki. Podkreślić należy, że nie wszyscy rodzice przebywają z dziećmi w domu, co oznacza, że nie są w stanie podołać przedpołudniowym zajęciom online. Wiele osób nie posiada w domu drukarek. Nauczyciele korzystają z dostępnych e-publikacji, jednak zaznaczmy, że do tej pory był to głównie materiał powtórkowy. Czy rodzice i uczniowie poradzą sobie z nowym materiałem? W jaki sposób uwzględniając różnice sprzętowe i potrzeby edukacyjne nauczyciele zdołają przekazać wiedzę? Kontaktując się personalnie z każdym z uczniów, których nieraz mają po kilkadziesiąt, poświęcają na przygotowanie zajęć więcej czasu, niż przy normalnej organizacji lekcji.

Decyzja jak będzie przebiegać zdalne nauczanie od 25 marca spadnie na barki dyrektora szkoły. Będzie on odpowiedzialny za wybór metody, sposób oceniania, a także poinformowanie rodziców jak kształcenie będzie przebiegać.

Organizując uczniom kształcenie na odległość dyrektor musi pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów– czytamy w wyjaśnieniu do rozporządzenia na stronie gov.pl

Dyrektor zadecyduje również czy pracować będzie w dalszym ciągu obsługa i administracja. Tam, gdzie jest to wykonalne, może zlecić pracę zdalną, bądź nakazać pozostanie w gotowości do pracy. To samo tyczy się organizacji pracy nauczycieli i rozliczeń godzin ponadwymiarowych. Wygląda na to, że w dalszym ciągu każda praca w każdej placówce może przebiegać inaczej.

Organizacja egzaminów i harmonogram roku szkolnego pozostaje bez zmian.

Dzięki pytaniom dziennikarzy dowiedzieliśmy się, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 roku życia zostanie wydłużony na czas zawieszonych w szkole zajęć.

Zadania przydzielone nauczycielom i dyrektorom wydają się niemożliwe do zrealizowania w sposób satysfakcjonujący wszystkich rodziców i uczniów.

W sytuacji, gdy wystąpią trudności w organizacji zajęć, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym, powinien określić inny sposób ich realizowania – jaki? Tego nie precyzuje.

 grafika: gov.pl