palenica

Na Palenicy Białczańskiej, czyli w miejscu gdzie zaczyna się szlak prowadzący nad Morskie Oko, często brakowało wolnych miejsc parkingowych, dlatego turyści zostawiali swoje samochody na poboczu. Obowiązywał tam zakaz zatrzymywania się, o czym świadczyły znaki poziome. Policja karała takich kierowców, szczególnie w okresie wakacji, zostawiając im wezwanie do zgłoszenia się. Dodatkowe patrole kontrolowały drożność, zawracając samochody dojeżdżające w rejon Palenicy. W tych czynnościach brali również udział strażacy z jednostek OSP, z terenu gminy Bukowina Tatrzańska. Problem jednak wciąż narastał.

W pewnym momencie, ta kłopotliwa sytuacja przestała dotyczyć tylko okresu letniego. Droga pozostawała zablokowana także w innych miesiącach, kiedy ruch turystyczny zwykle był mniejszy. Przedstawiciele bukowiańskiej gminy, Starostwa Powiatowego w Zakopanem oraz Powiatowej Komendy Policji, poprosili o pomoc w rozwiązaniu tego problemu wojewodę małopolskiego, Piotra Ćwika. Jak informuje nas zastępca Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, Maria Kuruc, wojewoda zorganizował w Krakowie spotkanie, na którym obok przedstawicieli gminy, powiatu i komendy, pojawili się również reprezentanci Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie (droga na Palenicę jest drogą wojewódzką) oraz dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zadecydowano tam, iż Zarząd Dróg Wojewódzkich zmieni organizację ruchu poprzez postawienie znaku zakazu zatrzymywania się, wraz z informacją o odholowaniu pojazdu. Zdecydowano się na taki krok, ponieważ samorządy podjęły decyzję o stworzeniu alternatywnych rozwiązań dotyczących możliwości dojazdu w rejon Palenicy.

Pierwszym postanowieniem było utworzenie linii użyteczności publicznej. Powstaną więc linie: Białka Tatrzańska- Palenica Białczańska oraz Bukowina Tatrzańska (Wierch Rusiński) - Palenica Białczańska. Ponadto, w związku z tym, że samochody jadące  z Gliczarowa Górnego w kierunku Morskiego Oka, generują spory ruch na terenie Bukowiny, Wójt bukowiańskiej gminy zwrócił się z propozycją do Wójta Gminy Biały Dunajec,  o zawarcie porozumienia, na podstawie którego powstanie jeszcze jedna linia, mianowicie Gliczarów Górny- Palenica Białczańska.

Drugą decyzją, podjętą w czasie spotkania, było utworzenie parkingów alternatywnych- zaporowych, które będą zlokalizowane w rejonie stacji narciarskich w Białce Tatrzańskiej oraz w okolicy stacji na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Stamtąd turyści będą zawożeni busami, kursującymi w ramach linii regularnej, w kierunku Palenicy.

Rozwiązania takie miały funkcjonować od 1 maja, jednak ze względu na panującą sytuację oraz brak turystów, wejdą one w życie na okres wakacji.

Piotr Kuruc