Elld RHW0AAl4HL

Na popołudniowej konferencji premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim, poza zamknięciem cmentarzy, przedstawił zaplanowane zmiany.

Ważne zmiany w kwarantannach: domownicy osoby chorej nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu. Przyjmujemy, że kwarantanna będzie miała charakter automatyczny - jeśli macie współdomownika z dodatnim testem, to zostańcie w domu - mówił minister Niedzielski.

 

Druga zmiana zapowiedziana na konferencji to wprowadzenie testowania testami antygenowymi - przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia #koronawirus jak testy PCR. Zmieniamy w ten sposób definicję krajową przypadku.

 

Nowością, której wprowadzenie zostało zapowiedziane jest opieka na poziomie podstawowym u pacjentów skąpo i bezobjawowych - model opieki z użyciem pulsoksymetru. Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik i jest skąpo lub bezobjawowa otrzyma pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy.

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie pozwalające bezinwazyjnie zmierzyć poziom tlenu we krwi. Przy zakażeniu koronawirusem  to urządzenie jako jedyne pozwala w domowych warunkach sprawdzić w jakim stadium COVID-19 jest pacjent i czy wymaga pilnej hospitalizacji.

 

Nie znamy na razie szczegółów zapowiedzianych zmian. Mają się one pojawić w przyszłym tygodniu.

Dbajmy o to, żeby zabezpieczyć się przed rozwojem pandemii - nie wprowadzamy dodatkowych obostrzeń, bo chcemy dokładnie w przyszłym tygodniu przyjrzeć się, jak będzie rozwijała się pandemia.

W listopadzie musimy zostać w domach, obniżyć poziom zachorowań. W grudniu mam nadzieję, że będziemy mogli już odmrażać te niektóre branże, a możliwe, że i pod koniec listopada – mówił premier.

 

Po spotkaniu z Radą Europejską premier ogłosił też, że szczepionka na koronawirusa powinna pojawić się w styczniu. Będą mogli zaszczepić się nią seniorzy oraz służby medyczne- na zasadzie dobrowolności. W kolejnych miesiącach ma być dostępna szerzej.

 

fot: KPRM