201977734 464613947827784 3424021474602923616 n

Szanowni ofiarodawcy będzie teraz trochę niemiło – zaczął swój post jeden z wolontariuszy bardzo angażujący się w pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej.

 Okazuje się, że część sprzętów, które zostały podarowane dla potrzebujących to, pisząc w prostych słowach, złom.. nie chodzi o to, że urządzenia są używane – tutaj nikt nie wybrzydza, a obdarowani dziękują wszystkim ze łzami w oczach. Jednak przesyłanie zepsutych pralek czy kuchenek lub spleśniałych, dziurawych ubrań to po prostu działanie poniżej krytyki.

Pracujący na miejscu wolontariusze przyznają, że serce im pęka jak ludzie traktują tych, którzy stracili wszystko co mieli.

Część osób znalazła chyba sposób na pozbycie się z domu wielkogabarytowych śmieci:

Sporo starego sprzętu, typu lodówki, kuchenki itp....stare, brzydkie i co najgorsze nie działające.

Niektóre ciuchy i rzeczy....naprawdę nadają się tylko na śmietnik...

Nie chce nikogo osądzać, ani nie mam pretensji....ale błagam.

Nowa Biała, to nie śmietnik ani wysypisko, do którego każdy teraz może wrzucić to, co zalega w domu od lat.

Oni teraz będą mieli podwójny problem....złomowanie, wywózka, transport, kolejne ręce do pracy.

Trochę empatii i wyczucia, co wypada, a co niekoniecznie.

I jeszcze jedno.....straszna tragedia, zgliszcza, smród, ludzie ledwo trzymający się na nogach, ten widok naprawdę ściska za gardło. A pomiędzy domami wypasione fury z rodzinkami w środku, pstrykające zdjęcia (żenada).

Trochę szacunku, godności i empatii dla tych ludzi....błagam.

I były już przypadki grabieży w domach, zaraz po pożarze. Osobiście łamałbym ręce.

Wydawać by się mogło, że darując chcemy kogoś wspomóc, dlatego jeden z wolontariuszy ma prośbę do darczyńców: zastanówcie się dwa razy czy coś co chcecie oddać przyniesie korzyść.

Podkreślamy jeszcze raz: nikt nie wymaga fabrycznie nowych sprzętów i ubrań z metkami, jednak ma to służyć ludziom do użytku, czyli powinno być przede wszystkim sprawne, nieuszkodzone i oczywiście czyste. Darując coś, co nie nadaje się do użytku nie okazujecie łaski, tylko upokarzacie już pokrzywdzonych ludzi. Po co?

Pamiętajcie, że najbardziej co teraz jest im potrzebne, to.. dom i pomieszczenia dla zwierząt. Jeśli macie wolę– wesprzyjcie ich w zbiórce, choćby symboliczną kwotą – to z pewnością zostanie spożytkowane, by mogli odbudować dorobek życia.