imag05772PODHALE. Kilka dni temu na Podhalu ponownie rozdzwoniły się telefony. Oszuści metodą „na wnuczka” i „na policjanta” znów próbowali wyłudzić pieniądze od osób starszych.

Za każdym razem przestępcy podawali się za funkcjonariuszy Policji i przedstawiali tą samą historię: ktoś z rodziny miał wypadek i trzeba przekazać pieniądze, aby uniknął więzienia.

Policja ostrzega: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy lub wykonanie przelewu to OSZUST!

np1

O metodach stosowanych przez oszustów funkcjonariusze informują osoby starsze i mieszkańców na wszelkie możliwe sposoby. Pojawiają się komunikaty w mediach, prasie, kościołach, policjanci przekazują ulotki i organizują spotkania profilaktyczne dedykowane osobom starszym. Dzielnicowi jako policjanci pierwszego kontaktu w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” prowadzą również działania prewencyjne i edukacyjne z mieszkańcami w podległym rejonie. Podczas rozmów  z osobami starszymi przekazują ulotki i informują, w jaki sposób działają oszuści, na co należy zwracać uwagę i co zrobić, jeżeli mieszkańcy odbiorą telefon z informacją, że ktoś bliski miał wypadek i aby pomóc trzeba przekazać pieniądze.  Dzielnicowi uczulają na kontakty z osobami nieznajomymi i przestrzegają, aby w żadnym wypadku nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.

np2

Pamiętajmy, że każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych. Wystarczy, że zadzwonimy do osoby starszej, członka rodziny i ostrzeżemy przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior przekaże informację o zagrożeniu swojemu znajomemu czy sąsiadom.  Wnuki podczas spotkań z babcią czy dziadkiem mogą opowiedzieć o przestępcach podających się za policjantów, którzy próbują wyłudzić pieniądze od osób starszych. 

np3

Wiedząc o tym, jak działają oszuści seniorzy będą bardziej świadomi i nie dadzą się oszukać!

Przypominamy:

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj policję!!!

np4

Fot. KPP Nowy Targ